Son dönemlerde moda dünyasında vintage akımını bolca görüyoruz. Dünya çapındaki sadeleşme akımından sonra 80’lerin o naif ve şık gelinlik modelleri tekrar moda oldu. Vintage gelinlik modelleri dünyaca ünlü tasarımcıların tasarımlarında kullanması ile tekrar moda oldu. Vintage gelinlik tercih etmeyi düşünüyorsan düğün temanızı da buna göre düzenleyebilirsiniz. Özellikle tarihi mekanlarda yapılacak düğünler için bu gelinlik modelleri idealdir. Dilerseniz annenizin gelinliklerini de ufak düzenlemelerle tekrar kullanabilirsiniz. Bu karar annenizi de oldukça sevindirecek ve duygusallaştıracaktır.

Vintage gelinliklerde tüllü ya da dantelli kumaşları bolca görebilirsiniz. Biraz daha süslü modellerde fırfırlar, püsküller ve taşlar bulunabilir. Süslü gelinlik modelleri ile birlikte biraz daha sade ve romantik saç modelleri tercih edebilirsiniz. Gelinliğinize uygun olacak saç aksesuarları tercih edebilirsiniz. Örneğin biraz daha kısa gelinlik modellerinde duvağınızı tül detaylı şapka olarak tercih edebilirsiniz. Özellikle kısa saçlı hanımlara bu duvak modeli çok yakışacaktır. Duvak çok kısa olacağı için mutlaka dantel işlemeli eldiven gibi bir aksesuar tercih etmelisiniz.

Helenistik Vintage Gelinlik Modelleri

Dantelli Vintage Gelinlik Modelleri

Eski gelinliklere baktığınızda birçoğunun dantel işlemelere sahip olduğunu görebilirsiniz. Dantel işlemeleri sizi daha narin ve zarif gösterir. Zayıf bir fiziğe sahipseniz kesinlikle dantel işlemeli gelinlik modellerini tercih etmelisiniz. Vintage gelinliklerde genellikle dantel kumaştan uzun kollu modeller çok yakışıyor. Kışın evlenmeyi planlıyorsanız ya da tesettürlüyseniz bu model sizin için uygun olacaktır. Dantel işlemeleri kolları daha zarif gösterir. Tesettürlü hanımlar yaka kısmı kapalı dantelli vintage gelinlik modelleri tercih edebilirler.

Açık hanımlar uzun kollu gelinlik modeli tercih edecekleri zaman düşük yakalı modelleri tercih edebilirler. Omuzları açıkta bırakan bu model özellikle atletik vücuda sahip olan hanımlar için idealdir. Genellikle gelinliğin tamamında kullanılan danteller aynı zamanda oldukça da uygun fiyatlıdır. En pahalı dantel işlemeli kumaş Fransız kumaşıdır. Biraz daha zengin görünen bu kumaş sayesinde çok kolaylıkla zarif görünebilirsiniz. Dilerseniz dantel işlemeleri sadece gelinliğin ucunda tercih edebilirsiniz. Bu da sizi olduğunuzdan daha şık gösterecektir. Kemer detaylı gelinlik modelleri belinizi çok daha ince gösterecektir.

Dekolteli Vintage Gelinlikler

Askılı Gelinlik Modelleri

Omuz askılı gelinlikler geniş omuzlara sahip hanımlar için oldukça idealdir. Balık formunda olan vintage gelinlik modellerini tercih ederek çok daha şık görünebilirsiniz. Genellikle hareketli bir forma sahip olan bu gelinlik modelini tercih ederek oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Püsküllü ve fırfırlı gelinlik modelleri genellikle askılı modellerden oluşuyor. Vintage gelinlik modelleri arasında en zarif duran gelinlik modeli olduğunu söyleyebiliriz. Askılı gelinliklerde dantel işlemeleri ve boncuk detaylarını sürekli olarak görüyoruz.

Daha hareketli bir gelinlik arıyorsanız yarım balık gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Hareket etmenize engel olmayan bu model sizi çok şık gösterecek. Ayrıca kabarık ve dar gelinlik arasında git gel yaşayanlar içinse ideal bir model. Yarım balık gelinlik modelleri basenlerinizi düşündüğünüzden geniş gösterebilir. Fazlalıklarınız varsa bu gelinlik modelini tercih etmemelisiniz. Bu gelinlik modeli özellikle kum saati vücut formuna sahip olan ya da minyon görünümlü hanımlara çok yakışıyor. Genellikle uzun boylu hanımlar için oldukça uygun olan bu gelinlik modeli vücudunuzu saracak.

Uzun Kuyruklu Vintage Modelleri

İşlemeli Gelinlik Modelleri

İşlemeli gelinlikler biraz fazla süslü görünse de tarihi mekanlarda düzenlenecek düğünler için idealdir. Göz alıcı modellerden oluşan bu gelinlik modelleri hem tesettürlü hem de açık gelin adayları için oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor. 60’lı yılların zarafetini yansıtan bu gelinlik modelleri ile çok zarif görünebilirsiniz. 60’lı yılların işlemeleri ile 70’li yılların uzun kollu gelinliklerini birleştirebilirsiniz. Şifon, tül ve dantel farklı modelleri deneyebilirsiniz. Daha romantik bir görünüm sergilemek istiyorsanız bu gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz.

Vintage gelinlik modelleri ipek kumaştan da tercih edilebilir. Özellikle yaz aylarında bu kumaşı tercih edebilirsiniz. Bisiklet veya hakim yaka gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Eski dönem gelinlik modellerinin en çok tercih edilen fırfır modellerini tercih edebilirsiniz. Viktoryan gelinlik modelleri düğününde çok şık görünmek isteyen hanımlar için oldukça idealdir. Dönemin gösterişli gelinlik modelleri vintage olarak tercih edebilirsiniz. Özellikle taş işlemeli ve sırtında V yaka dekolteli modelleri tercih edebilirsiniz. Vintage gelinlik bakıyorsanız Marilyn Monroe, Audrey Hepburn gibi isimlerin stillerinden etkilenebilirsiniz.