Yeni bir parfüm arıyorsanız teninize uygun parfümü seçin diyoruz lakin seçim yapmak için  bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli kriterler ağırlıklı olarak nelerle beslendiğiniz ve ten renginizdir.

Yediğimiz besinlere göre parfüm seçimi özellikle kalıcılık konusunda oldukça etkilidir. Eğer daha çok bitkisel ürünlerle besleniyorsanız çiçeksi kokular vücudunuzda daha kalıcı bir etki yaratır. Bitkisel değil de eğer daha çok hayvansal ağırlıklı besleniyorsanız da baharatlı kokular vücudunuzda daha kalıcı bir etki yaratır. Yine ten renginiz ve yaşınız gibi unsurlara göre de parfüm seçimi yapmanız daha kalıcı ve etkili bir seçim olmasını sağlar.

Tene Uygun Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tene uygun parfüm seçimi yapılırken ten rengi de oldukça önemli bir kriterdir. Esmer tenli kadınlar daha koyu renk olan parfümleri kullandıklarında daha kalıcı bir etki görürler. Özellikle çikolata tonları oldukça kalıcı bir etki bırakır. Buna karşın açık ten rengine sahip olan kişilerde ise şekerli kokular daha kalıcı etkiye sahiptir.

Tenlerine göre daha hareketli bir parfüm tercih etmek isteyen kişiler içerisinde turunçgiller olan kokuları tercih edebilirler. Yine daha ağır kokuları tercih etmek isteyen kişiler de çikolata ve şekerli kokuların yoğun oldukları parfümleri tercih edebilirler. Yine beslendikleri yiyeceklere göre tenlerine uygun olan kokuları seçmeleri gerekir. Hayvansal ağırlıklı beslenen kişilerde baharatlı kokular daha kalıcı olurken bitkisel beslenen kişilerde de çiçeksi kokular daha kalıcı etkiye sahiptir.

Parfüm Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Teninize Uygun Parfümü Seçin

Parfümler alt nota, orta nota ve üst nota olmak üzere üç notadan oluşmaktadır. Parfüm seçimi yaparken bu notalara dikkat etmek gerekir. Parfümlerin en üst notaları sıkıldığı anda hissedilen ve birkaç dakika içerisinde etkisini yitiren kokulardır. Orta notalar ise etkisi daha uzun süre hissedilen ve üst notalara hâkimiyet kuran notalardır. Uzun süre kalan nota olmasından dolayı parfüm seçimi yaparken özellikle de orta notaya dikkat edilmesi önem arz eder. Alt notalar ise parfümde yer edinen kokulardır. Gün boyu hissedilen etkiye sahiptir. Bu nedenle de orta notalar kadar parfüm seçimlerinde etkili bir yeri vardır.

Teninize Uygun Parfümü Seçin başlıklı içeriğimize ek olarak Yeni sezon makyaj trendleri başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.