Mardin’den tüm Türkiye’ye yayılan telkari sanatı son dönemlerde eski popülerliğine kavuşuyor. Hemen hemen her tarza ve her bayana hitap eden telkari kolye modelleri ile kombinlerinizi tamamlayabilirsiniz. Telkari kolyeler çok ince detayları içerdiği için şık görünmenizi sağlayacak. Gümüş, altın gibi pek çok alternatifi bulunan telkari kolye modelleri arasından kendi zevkinize yakın olanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca görünümünüzü bu kolye modelleri ile birlikte çok daha zarif ve şık yapabilirsiniz. Telkari kolyeler çok büyük olduğu için genellikle günlük hayatta tercih edilemez gibi görünür.

Sade ve düz bir tarzınız varsa bu kolye modellerini tercih edebilirsiniz. Özellikle büyük ince işlemeleri bulunan kolye modelleri sade tarzlar ile çok yakışıyor. Günlük kullanım için gümüş telkari kolyeleri tercih edebilirsiniz. oldukça uygun fiyatlı olan bu kolye modelleri ile çok şık ve güzel modeller yapabilirsiniz. Taş detayları bulunan telkari kolye modelleri normal kolyelere göre biraz daha pahalı olabilir. Düğün ve davetlerde bu kolye modelleri ile oldukça şık görünebilirsiniz.

Geleneksel Telkari Modelleri

Telkari Kolye Modelleri

Telkari kolyeler genellikle yuvarlak işlemelere sahip oluyor. İnce detayları bulunan kolyeler çok şık görünmenizi sağlayabilir. Daha küçük işlemeli modelleri günlük hayatınızda tercih edebilirsiniz. Ofis kıyafetleri için de oldukça uygun olan bu kolye modelleri çok şık görünmenizi sağlayabilir. Telkari kolye modelleri ince işlemeleri ile oldukça şık görünüyor. Minimalist modeller günlük görünümünüzü tamamlamak için yeterli olacaktır. Eğer isterseniz hem altın hem de taş işlemeli modeller ile çok daha farklı bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Telkari kolyelerde genellikle çiçek motifini çok fazla görebilirsiniz. Özellikle genç hanımlar için bu kolye modelleri oldukça uygundur. Genellikle taş işlemeleri de bulunan çiçekli telkari kolye modelleri ile tarzınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Telkari kolyelerde Osmanlı esintilerini çok kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz. Otantik bir görünüm yakalamak için bu kolyeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca taşlı telkari kolyeler özellikle gece kıyafetleriyle çok şık duruyor. Taşın etrafına yapılan şekillere göre boyutu biraz artsa da dikkat bu kolyeyle gerçekten dikkat çekeceksiniz.

Gümüş Telkari Kolye Modelleri

Altın Telkari Kolye Modelleri

Yatırım için de iyi bir araç olan altını neden daha şık olmak içi kullanmayasınız ki? Altın telkari kolye modellerin de en dikkat çekici olanı aşk düğümlü kolyeler. Boyutları değişse de çok detaylı oluşuyla dikkat çeker. Kimi aşk düğümü modellerinin altında püsküller de vardır. Aşk düğümünden sonra en popüler olan model ise kelebek modeli. Bazen tamamı altın bazen kanatlarının süslemesi altın olan telkari kolyeler hem sabah hem de gece kıyafetlerinizle uyum sağlayacaktır.

Gündelik olarak kullanabileceğiniz bir şey arıyorsanız Fatma ana eli desenli telkari kolyelere bakabilirsiniz. Fatma ana elinin içine yapılan farklı farklı motiflerle istediğinizi bulacağınıza eminim. Gündelik bir başka modelse yusufçuk modeli. Her kıyafete uyum sağlayan yusufçukla gündüzleri de geceleri de güzel görüneceksiniz. Gece kıyafetleri içinse daha detaylı e büyük altın telkari kolyeleri tavsiye ederiz. Sade bir elbisenin üzerine takacağınız detaylı bir altın telkari kolyeyle bütün bakışları üzerinizde hissedeceksiniz. Altın telkari kolyenizle biraz daha modernlik yakalamak istiyorsanız Satürn gibi gezegen kolyelerine bakabilirsiniz.

Altın Telkari Kolye Modelleri

Gümüş Telkari Kolye Modelleri

Grimsi rengiyle kıyafetlerinize daha kolay uyum sağlayacak olan gümüş telkari kolye modelleri altına göre ucuz ancak daha model seçeneğiyle çok sık tercih ediliyor. Gümüş telkari kolyelerde en çok dikkat çeken model ise açılır kalp modelli kolyeler. Kalbin üstünde yer alan fazla ve detaylı işlemelerin güzelliğinin yanında içine sevdiklerinizin ya da kendinizin fotoğraflarını da koyabilirsiniz. Açılan kolyeler her zaman kalp şeklinde olmazlar. Kimi zaman hayvan kimi zaman çiçek motifi işlenen gümüş telkari kolyelerle şıklığı yakalayacaksınız.

Açılır kolye istemiyorsanız ancak hemen her kıyafetinizle uyumlu olacak bir gümüş telkari kolye arıyorsanız o zaman en yaygın modellerden biri de deniz kızı. Kimi zaman alt kısmı taşlı olan denizkızı gümüş telkari kolyenin kuyruk kısmı gerçek pul gibi görünüyor. Daha süslü bir şeyler istiyorsanız tavus kuşlu telkari kolyelere bakmanızı öneririz. Tavus kuşunun görkemli kuyruğu sayesinde çok dikkat çekici bir kolyeniz olacak. Ayrıca kimi zaman kuyruklarını ince bir şekilde taşlarla süslemeleri şıklığınızı arttıracak.