Oturma odası veya salon evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden birisi. Oturma odamızı daha eğlenceli ve renkli bir şekilde dekore edebiliriz. Eğer klasik dekore edilmiş bir eviniz varsa oturma grubunuzu da klasik bir modelde tercih edebilirsiniz. Oturma grubu tercih ederken sadece görünüşüne bakmamalısınız. Aynı zamanda konforlu olmasına özen göstermelisiniz. Oturma grubu modelleri 2020 yılında çok farklı modellerle birlikte eğlenceli bir görünüme sahip olacak. Hem konforu hem de estetiği bir arada tutan koltukları tercih edebilirsiniz.

Koltuk seçerken mutlaka mağazada denemeye özen göstermelisiniz. Gün boyu yaşadığınız stresi akşamları biraz daha üzerinizden atabilmek için rahat modelleri tercih etmelisiniz. Rahatsız koltuk modelleri belinizde çeşitli ağrılara neden olabilir. Hem konforlu hem de estetik görünümlü bir salon tasarlamak istiyorsanız, birden çok modele göz atmalısınız. Eğer evinizi yeni baştan düzenleyecekseniz elinizden geldiğince çok modele bakmalısınız. Kendi tarzınızı yaratacak en rahat koltuğu ancak bu şekilde bulabilirsiniz. Estetik algısı kişiden kişiye değişebildiği için evinizin zevkinize göre dekore olması gerekiyor.

Klasik Oturma Grubu Modelleri

2020 Koltuk Takımı Modelleri

Yeni sezonda modern görünümlerin daha ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Siyah, beyaz ve gri tonlarının yoğun olarak kullanıldığı koltuk takımları evinize farklı bir hava katmak için oldukça idealdir. Oldukça keskin renkler olduğu için bu renkleri başarılı bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Aşırı siyah ya da aşırı beyaz bir ev hem sizi hem de gelen misafirlerinizi yorabilir. Bu nedenle renk geçişlerini kullanmanız gerekebilir. Eğer küçük bir eviniz varsa beyaz duvarlar evinizi daha geniş gösterebilir.

Çok büyük bir salona sahipseniz içerisine biraz daha fazla mobilya koyarak daha dolu görünmesini sağlayabilirsiniz. İki adet üçlü koltuk ve bir adet ikili kanepe koyarak geniş alanı değerlendirebilirsiniz. Oturma grubu modelleri 2020 yılında genellikle beyaz renkli sade tasarımlı modeller tercih ediliyor. Kahverengi krem tonlarının hakim olduğu modern bir ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu renkler klasik bir tarz yaratmanız için yardımcı olacak. Hem şık hem de rahat olan bu modelleri evinizin dekorasyonunda tercih edebilirsiniz.

Yeşil Koltuk Takımı Modelleri

Renkli Koltuk Takımı Modelleri

Farklı renklerin bir arada kullanılması oldukça popüler. Oturma grubu modelleri 2020 yılında genellikle pastel tonlara hakim. Bu renkler ile krem tonlarını bir arada kullanarak çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Klasik dekorasyondan hoşlananlar bu koltuk takımlarına bayılacak. Bu mobilyalar ile evinizin daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. Alanı daha estetik kullanmanız açısından bu oturma grubu modelleri oldukça iddialı bir tercih olacak. Pembe ya da mavi tonlarını kullanarak evinize karakteristik bir hava katabilirsiniz.

Geniş alanı eşya ile doldurmak istemiyor olabilirsiniz. Daha koyu tasarımlar tercih ederek alanı yine etkili bir biçimde kullanabilirsiniz. Özellikle koyu kahverengi ahşap mobilyalar ile tercih edilen bu mobilyalar oldukça tarz görünüyor. Koyu lacivert minderler ile oturma grubunuzu daha iyi kullanabilirsiniz. Tekli koltukları bu şekilde koyu seçip üçlü koltuğunuzu biraz daha açık tonlarda tercih edebilirsiniz. Bir koyu renkli bir açık renkli üçlü koltuk takımı tercih edip kontrastı yakalayabilirsiniz. Orta sehpa tercih ederken de ahşap ve camlı modelleri tercih edebilirsiniz.

Modern Koltuk Takımları

Oturma Grubu Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Oturma grubu tercih ederken bilindik markalardan tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ucuz markalar genellikle ucuz malzeme kullandıkları için mobilyalar çok uzun ömürlü olmaz. Satın aldığınız mobilyanın elinizde patlamasını istemiyorsanız bilindik güvenilir markaları tercih etmeniz gerekiyor. Oturma grubu tercih ederken salonun boyutuna uygun bir tercih yapmanız gerekiyor. Almayı düşündüğünüz oturma grubunun ölçüsünü öğrendikten sonra salon içerisinde işaretleyip bakabilirsiniz. Bu şekilde oturma grubunun kaplayacağı alanı görebilir ve daha iyi karar verebilirsiniz.

Satın aldığınız oturma grubunun zaman içerisinde eskiyerek esneyeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle döşemenin malzemesini güzel seçmeniz gerekiyor. Oturma odanız küçükse daha minimalist tarzdaki mobilyaları tercih etmelisiniz. Ayrıca kullanışsız bir sürü eşyanın yerine daha işlevsel parçaları tercih etmelisiniz. Kalabalık bir aileniz varsa L veya U şeklindeki oturma gruplarına göz atmalısınız. Özellikle evde sinema geceleri yapmak istiyorsanız bu koltuk modelleri oldukça idealdir. İşlevsel mobilyalar alandan tasarruf etmenizi de sağlar. Farklı oturma grubu modelleri 2019 için aşağıdaki galeriye bakabilirsiniz.