Eğer elişi dünyasıyla ilgileniyorsanız bu sezon mantar lif modellerinin çok moda olduğunu biliyorsunuzdur. Mantar lifler oldukça güzel görünen modellerdir. Bu nedenle birçok hanım tarafından tercih ediliyor. Mantar lif modelleri genellikle birden fazla renk bir araya getirilerek yapabilirsiniz. Birbiri ile uyumlu renkleri birleştirerek mantar lif modeli yapabilirsiniz. Lifler özellikle hassas ciltliler için oldukça kullanışlıdır. Tamamen el yapımı olduğu için cilde herhangi bir zarar vermez. Tabii doğru ip kullanıldıysa.

Lifler doğrudan deriniz ile temas ettiği için kaliteli ve bilindik markaların ipini tercih etmelisiniz. Bazı ip markaları ipleri boyamak için ucuz boya tercih ediyor. İçerisinde pek çok zararlı madde barındıran ucuz boyalar cildinize zarar verebilir. Kanser gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle bilindik iyi marka ipleri tercih etmenizde fayda var. Ayrıca ucuz ipler bir süre sonra kendini bırakarak çok kötü bir hal alıyorlar. Eğer elişi yapmaya yeni başladıysanız bu lif modeli başlangıç için uygun olabilir. İlk denemenizde çok iyi sonuçlar almayabilirsiniz.

Mantar Lif Örnekleri

Mantar Lif Modelleri

Mantar lifleri birden fazla ip ile birlikte kullanarak tercih edebilirsiniz. Birden fazla renk ile farklı modeller ve desenler çıkartabilirsiniz. Boncuk gibi kabarık görüntüsü ile oldukça güzel görünen bu lif modellerini tercih edebilirsiniz. Çok yumuşak olduğu için özellikle bebeklerin banyolarında tercih ediliyor. Çocuğunuz banyo yapmayı sevmiyorsa bu lif ile banyosunu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çocuklar için pembe, mavi, sarı turuncu gibi daha dikkat çekici renkleri birlikte kullanabilirsiniz.

Mantar lif modelleri çıkartırken 3 farklı ip rengi kullanabilirsiniz. Kırmızı, yeşil ve beyaz renkleri bir arada kullanarak life çiçek görüntüsü verebilirsiniz. Bu tekniği kullanarak farklı lif modellerinde de tercih edebilirsiniz. Düz lif modelinin içine mantarlardan bir çiçek yapabilirsiniz. Bu çocuğunuzun oldukça hoşuna gidecektir. Eğer bu tekniği biraz zor bulduysanız lifin üzerine mantar deseni çizebilirsiniz. Basit lif örgü tekniklerini kullanarak bu lif modelini tercih edebilirsiniz. Bu tür lif modelleri özellikle çocukların ilgisini çok çekecektir.

Elips Mantar Lif Örneği

Farklı Lif Modelleri

Normal lif tekniklerini kullanarak da pek çok desende farklı lif modeli çıkartabilirsiniz. Farklı desenlerde yapacağınız bu lif modelleri ile çocuklarınızı banyoya sokmakta zorlanmazsınız. Kuş, ördek, tavşan, kedi gibi çeşitli hayvanların modellerini yaparak kendi lifinizi yapabilirsiniz. Mantar lif modelleri son dönemlerde sıkça tercih edilen modellerden olduğu için oldukça popüler. Genellikle farklı renklerin bir arada kullanılarak yapıldığı bu lif modeli ile oldukça farklı lifler tasarlayabilirsiniz. Lifin kenarlarını mantar şeklinde çevreleyerek lifi daha hareketli yapabilirsiniz.

Farklı lif modellerine bir diğer alternatif de yıldız şeklindeki lif modelleri. Her parçasını farklı renklerden yaparak çok eğlenceli bir lif modeli oluşturabilirsiniz. Bu lifi misafirleriniz için tercih edebilirsiniz. Mantar lif modelini yıldız şeklinde de yapabilirsiniz. Üzerine farklı desenler de çizebilirsiniz. Çeyiz için en çok tercih edilen modellerden birisi. Eğer elinize sığmasını istediğiniz bir lif modeli yapmak istiyorsanız yuvarlak bir lif tercih edebilirsiniz. Yuvarlak lif modelleri daha kullanışlı olduğu için çok tercih ediliyor. Ayrıca yapımı da çok kolay.

Farklı Mantar Lif Örneği

Mantar Lif Nasıl Yapılır?

Basit tığ işi modellerle yapılan mantar lifler çok kullanışlı. Eğer temel tığ tekniklerini biliyorsanız hiç zorlanmadan bu mantar lifleri yapabilirsiniz. Mantar lifi yapmak için zincir, trabzan tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Mantar lif modelleri zincir çekildikten sonra ikinci sırada da beşer tane zincir çekiliyor. Daha sonra bu zincirler üzerine trabzan çekerek modeli tamamlıyorsunuz. Bu kadar kolay bir şekilde yapılabilen bir lif modeli ile pratik yapabilirsiniz. Mantar lifler hem yapımı kolay olduğu hem de güzel göründüğü için çok tercih ediliyor.

Özellikle çeyiz hazırlığında olanların kesinlikle denemesi gereken bir model. Renkli ve göz alıcı modellerde birisini çıkartabilirsiniz. Aşağıdaki videodan mantar lif yapılışını daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Mantar lifler bebekler için oldukça uygun olduğundan çok tercih ediliyor. Bu mantar tekniği sadece lif yapımında değil bütün örgü işlerinde kullanılabilir. Bebeklere örgü yelek ya da battaniye yapıyorsanız bu lif modelini tercih edebilirsiniz. Çok yumuşak bir model olduğu için bebeğinize hiçbir zarar vermez.