Lif örmenin modası asla geçmez. Sürekli ihtiyaç duyulan ve gündelik hayatta kullanılır. Yeni lif modelleri sürekli çıkar. Bazıları zor gelse bile adım adım ilerlendiği zaman kolay olan örgü biçimleridir.

Kare ve Çizgili Lif Modelleri

Bu lif modeli en kolay olanlardan birisidir. Öyle ki günde bir tane örülmesi mümkündür. Hatta ören kişinin eli hızlı ise günde iki tane bile örebilir. Karenin çapraz köşelerinden örülmeye başlanır. 2 sıra örülen bu kısım 28 fıstıktan oluşur. Ardından 2’şer sıra ile fıstık 2’şer olarak azaltılarak örülür.  İlk başlanırken üç zincir çekilerek başlanır. Fıstıklar azaltılarak lif şeklimiz kare biçimini alır. Acil lif modeli için ideal bir modeldir.

Mor Deniz Yıldızı Lif Modeli

Yapımı kolay ve görüntüsü hoş bir diğer model ise mor deniz yıldızı lif modelidir. Rengi isteğe göre değişebilir. Mor ve sarı renklerden oluşan deniz yıldızı modelinde iki ayrı ip kullanılması yeterlidir. Bu lif örülürken yıldız tekniği kullanılır. Ortasından başlanılır ve 6 eşit parçaya bölünerek örülür.

Gömlek Lif Modeli

Gömlek lif modeli içerisine sabun konularak daha çok köpürtmeye yarar. Bu modelin avantajlarından bir diğeri de içerisine el konulara daha rahat bir lifleme sunar. İki katlı olan bu lif modelinin, üç tarafı kapalıdır. Açık olan üst kısmı ise sadece bir elin girebileceği ölçüdedir. Bu ölçü kullanılan sabuna göre de ayarlanabilir. Açık olan kısmın yan taraflarına yaka örülerek gömlek adını alır.

Meyve Sepeti Lif Modeli

34 fıstık atılarak yapılan bu model kare şeklindedir. Deseni istenilen bir taban renginin üzerine örülür. Altı beyaz ile örülen bu lifin üzerine bir sepet örülür. Sepetin üzerine örülen meyveler ise çeşitli şekiller ve renklerde olabilir. Renkli olmaya açık bir modeldir.

Çiçek Bahçesi Lif Modeli

Altıgen biçiminde bir taban örülür. Bu taban üzerine istenilen renklerde küçük çiçekler örülür. Örülen çiçekler iç içe geçecek bir biçimde tabana dikilir. Çiçek kaplı olan lif modelinin iki yanı birleştirilerek kapalı bir hal alması sağlanır. İçerisine sabun konulabilen bir lif modelleri arasındadır.

El işi ile uğraşıyorsanız; bebek hırka yapımı başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.