Yazımızda sizler için ‘Jilet sonrası tahriş nasıl geçer ?’ sorusunu cevaplıyoruz. Jilet ile tüy alma yöntemi diğer yöntemlere göre kolay ve çabuk olması nedeniyle sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Fakat ne yazık ki ciltte istenmeyen kızarıklık ve tahrişe neden olur. Yazımızda ‘Jilet sonrası tahriş nasıl geçer? ’ sorusuna yanıt olacak yöntemlerden bahsedeceğiz. Eğer ki siz de tüylerinizi almak için jilet kullanıyorsanız ve cildinizde oluşan kızarıklık, tahriş, cilt soyulmasından rahatsızsanız ‘Jilet sonrası tahriş nasıl geçer?’ yazımızı okuyarak bu sorunlara iyi gelecek malzemeleri kullanarak çözüme kavuşabilirsiniz.

Tahrişe İyi Gelecek Ürünler

Evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz tahrişe iyi gelecek ürünler şunlardır:

  1. Mısır nişastası ve bebek pudrası
  2. Bal
  3. Yağlar
  4. Vazelin
  5. Aspirin
  6. Aloe vera

Uygulamalar

Yukarıdaki malzemeler ile cildinize uygulayabileceğiniz uygulamalar cildinizdeki tahrişi sonlandıracak ve cildinize ferah bir nefes aldıracak. Evinizde bebek pudrası varsa tahriş olan cildinize sürdüğünüzde yatıştığını göreceksiniz. Bebek pudrası yok ise mısır nişastasını su ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra tahriş olan bölgeye sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkadığınızda aynı şekilde cildinizin yatıştığını göreceksiniz.

Bal yanmayı önleyici ve anti mikrobik bir ürün olduğundan tahriş olan cildinize sürdüğünüz an cildinizi yumuşatacaktır. Zeytinyağı, çay ağacı yağı ve E vitamini yağlarından birini tahriş olan bölgeye pamuk yardımıyla günde iki kere sürmeniz halinde cildiniz rahatlayacaktır. Doğal bitki yağlarını direk uygularken esansiyel yağları su ile karıştırmanız daha iyi olacaktır. Jilet ile tıraşın kötü sonuçlarından biri de kuruluk hissi ve kaşıntıdır. Vazelin bu iki soruna harika bir çözümdür. Bir miktar vazelini ilgili bölgeye sürüp 10 dakika beklettikten sonra ıslaklık hissini temiz bir havlu yardımıyla giderebilirsiniz.

Aspirin tıraş sonrası yanma hissine çözüm olacaktır. 2-3 adet aspirini bir bardak suda erittikten sonra cildinize sürüp yaklaşık 10 dakika bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. Aloe veranın içindeki jel kıvamındaki maddeyi ayırdıktan sonra tahriş olan bölgeye sürdükten sonra kurumasını bekleyip, ılık suyla yıkayın.

Yazın rahat etmek için jilet kullanıyorsanız; Büyük beden plaj modası başlıklı bir diğer içeriğimiz de ilginizi çekebilir.