Sofra örtüleri özellikle misafirler için masa hazırlarken kullandığımız örtülerden. Dantel sofra bezi modelleri özellikle tığ ile yapılıyor. Düz masa örtüsünün kenarına da dantel motifleri işleyerek örebilirsiniz. Oldukça sofistike duran bu masa örtüsü modelleri ile en ağır misafirlerinizi bile ağırlayabilirsiniz. Dantel masa örtüleri yapımı için ince dantellik ip ve ipimize uygun tığ gerekiyor. Eğer tığ kullanmaya yeni başladıysanız dantel yapmak biraz daha zorlayıcı olabilir. Sadece sehpaların üzerinde kullanmak için de dantel modelleri yapabilirsiniz.

Dantel Masa Örtüsü Yapımı 2019

Dantel masa örtüsünü ilk defa yapmayı planlıyorsanız oldukça basit bir modelden başlayalım. Dantel sofra bezi modelleri düz masa örtüsünün üzerine serilebilir. Çeyiz için bir masa örtüsü yapmak istiyorsanız bu modeli yapabilirsiniz. İlk sıra için 10 zincir çektikten sonra halka oluşturuyoruz. Daha sonra 3 zincir çekip yanına 22 adet trabzan yapıyoruz. Üçüncü tura başlarken 7 zincir çekip bir önceki sırada yaptığımız trabzanlara batıp ipi 3 kere doluyoruz. 24 trabzan daha yaptıktan sonra aralarda 2 zincir çekmeyi ihmal etmiyoruz.

Bir sonraki tur için 5 zincir çekip yuvaya sık iğne ile batıyoruz. Tüm turu 5 zincir çekip yuvaya sık iğne ile battıktan sonra yuvalar oluşmuş oluyor. Aynı işlemi bir sonraki sırada da devam ediyoruz. Altıncı turda 5 zincir çekip ilk yuvaya tığı geçirip iki kez ip doluyoruz. Son ilmekleri birlikte ördükten sonra diğer yuvaya 2 kez ip dolayarak 3 trabzan yapabilirsiniz. Bu işlemi sonuna kadar devam ettiriyoruz.

Dantel Masa Örtüsü Modelleri 2019

Motifleri bu şekilde örerek çok daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Dantel sofra bezi modelleri sofralarınızın çok daha şık görünmesine yardımcı olur. Ayrıca bunları satarak para da kazanabilirsiniz. Evinizde orta sehpaya, yemek masasının üzerine dantel masa örtüleri yaparak çok daha şık görünen evlere kavuşabilirsiniz. Modern ev dekorasyonunda çok tercih edilmese de evinizde vintage ve bohem bir hava yaratmak için dantel örtüleri tercih edebilirsiniz. Modern evlerde tercih edilen dantel örtüler hoş bir kontrast yakalamanıza yardımcı olur.