Her bebek üşümeden mevsim geçişleri aylarında ya da kış aylarında rahatlıkla sıcak kalsın diye her anne tarafından biri birinden farklı hırkalar tercih edilir. Bebek hırka yapımı hem oldukça eğlenceli hem de bir o kadar pratik olmasından dolayı anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri ilk andan itibaren bebeklerine hırka örmek adına kolları sıvarlar.

Erkek bebekler için tercih edilen modeller ile kız bebekler için tercih edilen modeller de biri birinden oldukça farklı olarak yerini almaktadır. Bu noktada her anne adayının rahat bir şekilde bebeklerine hırka örebilmeleri adına bir yol gösterici olmak istedim.

Kız Bebek Hırka

Kız bebekler için hırka yapımı sırasında daha çok kırmızı, pembe ya da mor gibi  iç açıcı renkler tercih edilir. Doğumlarının iç güdülerinden itibaren bu renklere olan düşkünlüklerinin olmasından dolayı onları daha narin gösterecektir. Renk seçiminden ziyade geçmişten bu güne kadar en çok tercih edilen yaka kısımlardan başlanan modeller olmaktadır.

Yakadan başlanan modeller daha çok sıfır yaka olarak geçmekte ve bunlara şapka koymak pek de mümkün olmayacaktır. Kız bebeklere uygun olan hırka modellerinde daha çok işlemeler yer alır. Bu işlemler bebekler ile, hayvan figürleri ile ya da ev modelleri ile sağlanabilir. Daha çok çiçeklerin de tercih edilmesi aslında onların ilgilerinin doğdukları andan itibaren o noktalara çekilmesine yardımcı olmaktadır.

Erkek Bebek Hırka

Erkek bebek hırka yapımı sırasında daha çok mavi, lacivert, yeşil, sarı ya da siyah gibi renkler tercih edilir. Tabi ki bu modeller sadece renkler ile sınırlı kalmaz. Özellik ile kış aylarında daha sıcak olmalarını sağlamak adına şapkalı olan modeller tercih edilir.

Şapkalı olan modelleri yapmak için hırkalar genelde önler iki, arka bir, kollar iki ve şapka olmak üzere 6 parçadan örülerek yapılır. En son bunların düzgün bir şekilde biri birine dikilmesi istenen modellerin hem oldukça eğlenilerek hem de pratik bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Sizler de evlerde iki yumak ip ile rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Galeri

Editörün Önerisi

Elbise Kombinine uygun aksesuar seçimi başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.