Bağışıklık güçlendirici ıhlamurlar ile kış aylarını hastalanmadan rahatlıkla geçirebilirsiniz. Ihlamur, kış aylarının soğuk günlerinde bolca tükettiğimiz bir içecektir. Sonbaharla birlikte başlayan grip ve soğuk algınlığı salgınlarından korunmak ya da bu hastalıkları atlatmak için bağışıklık güçlendirici ıhlamurlar tavsiye ediliyor. Bu faydalı bitkinin ülkemizde 4 çeşidi yetiştirilir. Bunlar; gümüş ıhlamur, büyük yapraklı ıhlamur, küçük yapraklı ıhlamur ve Kafkas ıhlamurudur. Bunların dışında yaprakları orta büyüklükte olan Hollanda ıhlamuru ve küçük yapraklı orman ıhlamuru da vardır. Bağışıklık güçlendirici ıhlamurlar bunlardır. Bunlardan nasıl yararlanacağımıza bir bakalım.

Kullanım Şekilleri

Ihlamurun kullanım şekilleri ne için kullandığınıza göre değişebilir. Çayını yapıp şifa bulurken aynı zamanda cilt lekeleriniz için bir karışımda elde edebilirsiniz. Ihlamur çayı için kurutulan ıhlamur çiçek ve yaprak karışımından 1 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak kaynar suyun içine atılır. 10 dakika demlendirildikten sonra şekersiz olarak tüketilmelidir. Çok tatsız geliyorsa tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Cildinizdeki lekeler ve kırışıklıklar için de 1 bardak kaynar suyun içine 2-3 tatlı kaşığı kurumuş ıhlamur çiçek ve yaprak karışımı koyarak kaynatmaya devam edin. Pelte kıvamına gelince altını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra lekeleriniz ve kırışıklıklarınız için cildinize masaj yaparak uygulayın.

Yararları

Ihlamurun yararları oldukça fazladır. Öncelikle ıhlamurun tüketilmesi öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan Flavonoid ile iltihabın giderilmesine böylece vücut direncini arttırarak tedaviye yardımcı olur. Bunların dışında uykusuzluğa ve strese de iyi gelir. Sindirim isteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur ve yüksek ateşi düşürmeye, burun tıkanıklığına, boğaz ağrısına da çözüm getiriyor. Ayrıca karaciğer rahatsızlılarına da iyi gelir. Saçı besleyip, kuvvetlendirir, göz çapaklanmalarını önler.

 Tüketilmemesi Gereken Durumlar

Ihlamurun yararlarından, neye iyi geldiğinden bahsettikten sonra tüketilmemesi gereken durumlar hakkında da bilgi edinmekte yarar var. Ihlamur çayı kan sulandırma etkisine sahiptir. Bu nedenle kanamalara neden olabilir. Kanamalara sebebiyet vermesinden dolayı hamilelikte tüketilmemeli ve diğer ilaçlarla etkileşiminden dolayı birlikte kullanılmadan bir doktora danışılmalıdır. Son olarak her ürünün olduğu gibi ıhlamurun da fazlası zararlıdır.

İnce saçlılar için bakım önerileri başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.