Salyangozlar çok küçük yaşlardan itibaren çocukların ilgisini çeken hayvanlar. Oldukça sevimli görünen bu hayvanlarla çocuklarımızın temas etmesini genellikle istemeyiz. Bu nedenle onların oyuncaklarını yaparak çocuklarımızın eğlenceli vakit geçirmesini sağlamış oluruz. Amigurumi salyangoz tarifi için gereken malzemeler aslında diğer oyuncaklardan çok da farklı değil. Amigurumi oyuncağınızı dilediğiniz ipi kullanarak yapabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığını korumak için pamuklu ipleri tercih etmenizi öneriyorum. Amigurumi yapımını kolaylaştıran oyuncak iplerini de tercih edebilirsiniz. Bu sayede çok daha dayanıklı bir oyuncağa sahip olursunuz.

Amigurumi Salyangoz Yapımı

 

Amigurumi Salyangoz Yapımı

Amigurumi oyuncağımız için 3.5 mm tığ kullanıyoruz. Gözleri için 6 mm çapındaki güvenli gözler kullanabilirsiniz. Oyuncağımızın içini doldurmak için elyaf kullanıyoruz. Ayrıca daha gerçekçi görünmesini isterseniz keçe kumaştan benekler kesebilirsiniz. Tek bir parçada oyuncağı dokumak çok daha pratiktir. Oyuncağımız için sihirli halka yapıp 6 sık iğne yapıyoruz. Daha sonra 6 kez arttırma yapıyoruz ve 12 sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki sırada da sık iğne ve arttırma işlemini 6 kez tekrarlayıp, 18 sık iğne yapıyoruz.

Daha sonra 3 sıra boyunca sık iğne sayımızı bir kez arttırıp 6 kere tekrarlıyoruz ve sıra sonunda yaptığımız sık iğneleri 6 kere arttırıyoruz. 7 ve 10’uncu sıralar arasında amigurumi güvenli gözleri takıyoruz. 36 sık iğne yapıyoruz. Daha sonraki sıralarda da sık iğne sayımızı bir bir azaltarak devam ediyoruz. Eğer renkli bir salyangoz yapmak istiyorsanız 10 sırada bir renkleri değiştirebilirsiniz. Oyuncağınız çok daha sevimli görünecektir. Oyuncağınızı kapamadan içini elyaf ile doldurmalısınız.

Amigumi Salyangoz Modelleri

Amigurumi oyuncağınızı farklı modellerde de yapabilirsiniz. Dilerseniz salyangozun kabuğunu ve vücudunu farklı iplerde yapabilirsiniz. Amigurumi salyangoz tarifi için aşağıda bulunan videoyu izleyebilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu oyuncak modeli ile çocuklarınız çok eğlenecek. Amigurumi güvenli gözlerden bulamazsanız göz kısmına düğme de dikebilirsiniz. Kabuğunu ve kendisini farklı farklı renklerde yaptığınızda çok daha eğlenceli oyuncaklar elde etmiş olursunuz. Salyangoz oyuncak çocukların bayılarak oynadığı oyuncaklardan birisidir. Çocuğunuzla eğlenceli vakitler geçirmek için bu oyuncağı yapabilirsiniz.