Amigurumi oyuncaklar her yaştan ve her kesimden insana hitap ediyor. Eğer tığ işi tekniklerine hakimseniz çok kolay bir şekilde amigurumi oyuncaklar yapabilirsiniz. Hazır oyuncaklarda bulunan bazı malzemeler çocuğunuz için zararlı olabilir. Bunun yerine kendi amigurumi oyuncağınızı yaparak çocuğunuzun büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. Amigurumi oyuncak bebek modelleri yapımı oldukça kolay modellerdir. Bir kere elinizi alıştırdığınızda çok kolay bir şekilde amigurumi oyuncakları yapabilirsiniz. Japon örgü tekniği olan amigurumi, son dönemlerde ülkemizde de oldukça yaygınlaştı. Herkes tarafından beğenilen bu oyuncak modelinin yapımı da oldukça pratik.

Eğer ek gelir kazanmak istiyorsanız amigurumi oyuncak yapıp satabilirsiniz. Amigurumi oyuncak yapım tekniklerini bilmiyorsanız önce basit modeller üzerinde pratik yapmalısınız. Ne kadar çok pratiklik kazanırsanız, amigurumi oyuncak yaparken o kadar az zorlanırsınız. Amigurumi oyuncaklar yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanmıştır. Amigurumi oyuncaklar hediyelik olarak da yapılabilir. Sevdiklerinize amigurumi oyuncak bebekler yapıp hediye edebilirsiniz. Özellikle instagramda amigurumi oyuncak satışı yapan birçok hesap bulabilirsiniz. Siz de bu tür hesaplar açarak ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Amigurumi Oyuncak Bebek

Amigurumi Oyuncak Bebek Malzemeleri

Amigurumi oyuncaklar için gereken malzemeler oldukça kolay bulunabiliyor. Amigurumi oyuncakların yapımı için özel olarak üretilmiş olan amigurumi iplerini kullanabilirsiniz. Amigurumi ipi alırken daha önce bilmediğiniz bir markayı almanızı tavsiye etmiyoruz. Çocuklar oyuncakla direk temas edeceğinden kalitesiz ipler onlara zarar verebilir. Amigurumi oyuncak yaparken pamuk ipleri tercih etmelisiniz. Pamuktan yapılmış ipler çocuğunuza hiçbir zarar vermez. Pamuk ipler çocuğunuza hiçbir zarar vermez. Oyuncak bebek yaparken çocuğunuzun istediği renkleri kullanabilirsiniz.

Oyuncak bebeğin içini doldurmak için düz elyaf ya da boncuk elyaf modellerini tercih edebilirsiniz. Elyaflar küçük çocuklar için herhangi bir tehlike taşımazlar. Eğer daha küçük çocuklar için oyuncak yapıyorsanız oyuncağın üzerinde düğme kullanmamalısınız. 3 yaşından küçük çocukların yutma tehlikesi bulunduğundan düğme yerine amigurumi güvenli gözleri tercih edebilirsiniz. Sökülmelere karşı dayanıklı olan bu gözler çok güvenlidir. Amigurumi oyuncaklar kirlendiğinde hemen makineye atıp yıkayabilirsiniz. Oyuncağınızda herhangi bir bozulma meydana gelmeden oynamaya devam edebilirsiniz. Amigurumi oyuncak bebek modelleri bu kadar az malzeme ile kolayca yapılabilir.

Amigurumi Kız Bebek Yapımı

Amigurumi Oyuncak Bebek Tarifi

Amigurumi oyuncak bebeğimizi yapmaya kafasından başlıyoruz. Sihirli halka yaptıktan sonra 6 sık iğne yaparak kafasını büyütmeye başlıyoruz. Aşağıda talimatlarda yer alan bilgilerdeki gibi 38 adımda kafayı örüp bitiriyoruz. Daha sonra oyuncak bebeğin gövde kısmını geniş bir şekilde yapıyoruz. Dilerseniz bebeğin ellerini 5 parmak olacak şekilde yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif de ellerini yumru şeklinde yapmaktır. Ellerde kullanılan tekniklerle ayakları da parmaklı yapabilirsiniz.

Bu oyuncağımızda yumru şeklinde bir bebek yapmayı tercih ettik. Bebeğimizin tüm parçalarını hazırladıktan sonra gövdeye elbisesini geçirdikten sonra bütün parçaları yorgan iğnesi ile bir araya getirebilirsiniz. Amigurumi oyuncak bebek modelleri hemen hemen bu teknikleri kullanılarak yapılıyor. Siz de tarifte anlatılan bu sayıları arttırarak ya da azaltarak daha büyük ve küçük oyuncak bebekler elde edebilirsiniz. Amigurumi oyuncak bebek yapımı bu kadar kolay. Tüm parçaları yapmak ve birleştirme dahil olmak üzere toplam 2 – 3 gününüzü buna harcayabilirsiniz.

Farklı Amigurumi Oyuncak Modelleri

Amigurumi oyuncak tekniklerini kullanarak aklınıza gelen her objenin oyuncağını yapabilirsiniz. Eğer kendi çocuğunuza amigurumi oyuncak yapmayı planlıyorsanız onun istediği oyuncak modelini sormalısınız. Oyuncağının renklerini kendisinin seçmesine izin vermek çocuğunuzun oyuncağını daha çok sevmesine yardımcı olacaktır. Amigurumi oyuncak bebek modelleri benzer tekniklerle yapıldığı için çok kolay bir şekilde hayvan ya da eşyaya dönüştürülebilirler. Amigurumi tekniklerinde biraz daha ustalaştığınızda kendi tasarımınız olan oyuncak modellerini satışa çıkarabilirsiniz. Oyuncağın boyutuna ve harcadığınız emeği hesaba katarak ortalama 50 ya da 60 liraya satışa sunabilirsiniz.

Amigurumileri oyuncak olduğu için sadece küçük çocuklar için düşünmeyin. Oldukça şirin olan bu oyuncakları büyükler de çok seviyor. Herkese hitap edecek amigurumi oyuncaklar yapmak için tığ tekniklerini öğrenmeniz gerekiyor. Eğer bu teknikleri bilmiyorsanız internet üzerindeki çeşitli videolardan ya da kurslara katılarak öğrenebilirsiniz. Tığ tekniklerini öğrenmenin yolu çok fazla pratik yapmaktan geçiyor. Bu nedenle elinizden geldiği kadar çok model denemelisiniz. Pratik yaparak aynı zamanda el çabukluğu da kazanırsınız. Hemen amigurumi oyuncak yapmaya başlayın!